Co to jest materiał ESD?

Do materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych m.in. w produkcji elektroniki zaliczają się tworzywa ESD, czyli tworzywa o właściwościach antystatycznych. Ich zadaniem jest ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą uszkodzić urządzenia lub zakłócić ich pracę. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej pojęciu ESD – wyjaśniamy, co to jest i jakie zastosowanie mają materiały antystatyczne. Zapraszamy do lektury.

ESD – co to znaczy?

Zanim wyjaśnimy, czym są tworzywa o właściwościach antystatycznych, przyjrzyjmy się samemu określeniu ESD. Co to znaczy? ESD to skrót od od angielskiego Electrostatic Discharge, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wyładowanie elektrostatyczne. Jest to krótkotrwały i intensywny przepływ prądu, do którego dochodzi między dwoma obiektami o różnym potencjale elektrycznym. Zjawisko ESD może mieć szereg negatywnych skutków, a wśród nich uszkodzenie lub zniszczenie czułych komponentów elektronicznych.

W celu ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi stosuje się różne rodzaje tworzyw o właściwościach antystatycznych. W zależności od rezystancji wewnętrznej materiały konstrukcyjne można podzielić na izolatory, materiały przewodzące oraz materiały rozpraszające.

Materiały ESD – charakterystyka

Tworzywa ESD to specyficzne materiały konstrukcyjne, który mają za zadanie chronić urządzenia, komponenty i systemy elektroniczne przed niekorzystnymi skutkami wyładowań elektrycznych. Dzięki właściwościom antystatycznym możliwe jest bezpieczne przechowywanie, transportowanie, montaż i obsługa czułych elementów. Materiały ESD zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchniach i eliminują ryzyko powstawania niebezpiecznych wyładowań.

Dostępne na rynku tworzywa ESD różnią się między sobą działaniem, uzależnionym od parametrów oporu powierzchniowego. Materiały mogą być używane w celu rozproszenia lub przewodzenia ładunków i przybierają różne formy: płyt, wałków, prętów, folii czy pojemników. Wybierając odpowiednie tworzywo konstrukcyjne, należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją i możliwymi zastosowaniami. Warto pamiętać, że materiały ESD mogą mieć różne właściwości. Przykładowo, POM ESD cechuje się wytrzymałością chemiczną i odpornością na ścieranie.

 

Tworzywa ESD w różnych branżach

Materiały ESD są niezbędnym elementem procesów produkcyjnych w branży elektronicznej. Wynika to z faktu, że urządzenia elektryczne i elektroniczne są szczególnie czułe na wyładowania elektrostatyczne. Niekontrolowane wyładowania mogą prowadzić do uszkodzeń, a także zakłócać kluczowe procesy technologiczne.

Inne branże, w których stosuje się tworzywa konstrukcyjne o właściwościach antystatycznych, to m.in.:

  • motoryzacja,
  • medycyna,
  • przemysł chemiczny.

Skuteczna ochrona przed wyładowaniami elektrycznymi jest gwarancją wysokiej jakości produkcji, bezpieczeństwa urządzeń, jak również ludzi.

ESD – podsumowanie

ESD to grupa tworzyw o właściwościach antystatycznych. Znajdują szerokie zastosowanie w produkcji elektroniki i wielu innych branżach, w których priorytetem jest ochrona przed wyładowaniami elektrycznymi. Jeśli poszukują Państwo materiałów ESD, również trudno dostępnych, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, która obejmuje m.in. poliacetal i poliwęglan ESD. Służymy profesjonalnym doradztwem w doborze optymalnych rozwiązań.

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *